Тренерот на Атлетико Мадрид, Диего Симеоне е заразен со корона вирус.

Тестовите беа извршени во петокот, на 11 септември, а резултатите излегоа вчера. Симеоне нема симптоми, но е ставен во изолација во неговиот дом. Ова е трет случај на инфекција со коронавирус во Атлетико.

Првите два случаи беа со напаѓачот Диего Кошта и играчот за врска Сантијаго Ариас.

Шампионатот во Ла Лига започна вчера и продолжува денес, но некои од натпреварите се одложени.

Според програмата, првиот натпревар на Атлетико е на 27 септември, откако е домаќин на Гранада.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.