Ракометната репрезентација на Македонија ги дозна противниците за Европското првенство 2022 кое во јануари идната година ќе се игра во Унгарија и Словачка.

Лазаров и неговите избраници се најдоа во групата А против светскиот првак Данска, Словенија и Црна Гора, чии натпревари ќе се играат во Дебрецен.

Група А: Словенија, Данска, МАКЕДОНИЈА, Црна Гора.

Група Б: Португалија, Унгарија, Исланд, Холандија.

Група Ц: Хрватска, Србија, Франција, Украина.

Група Д: Германија, Австрија, Белорусија, Полска.

Група Е: Шпанија, Шведска, Чешка, Босна и Херцеговина.

Група Ф: Норвешка, Русија, Словачка, Литванија.

Во квалификациите Македонија покажа дека може да се надигрува со Данска. Во селекторското деби на Кире Лазаров, нашата селекција ги надигра Данците среде Скопје со 33:29, што значи дека го имаме победничкиот рецепт против ракометниот великан.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.