Прв пат после 18 години во ракометната ЕХФ – Лига на Шампионите ќе го нема најдобриот стрелец во историјата, Кире Лазаров. Капитенот и неговиот Нант не добија доверба од ЕХФ и францускиот тим не доб вајлд-карта.

Дозвола за да игра во елитното ракометно натпреварување не доби ниту Магденбург на Филип Кузмановски, ниту РН Левен на Филип Талески, а ниту РК Металург. Втор учесник од Македонија во ЛШ следната сезона ќе биде Еурофарм Работник кој доби чест преку вајлд-карта во сезоната 2019-2020 да биде учесник.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.