Еден од творците на пресвртот во Сегедин беше капитенот и лидерот на генерацијата Стојанче Стоилов. Македонскиот репрезентативец постигна неколку важни голови, но најмногу со својот карактер ја подигна екипата кога најмногу требаше.

Реакцијата на Стоилов по гол на почетокот од вториот дел коментаторот на ЕХФ Том О’Бранаган ја опиша: Видете го ова лице! Не сакате да го сретнете во темна уличка!

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.