Македонскиот ракометен шампион Вардар 1961 не успеа да дојде до триумф на гостувањето кај ППД Загреб, иако имаше големи шанси и водеше со три гола во 22. минута.

Домаќинот направи пресврт, славеше со 23-22 и го симна македонскиот првак на седмото место на табелата во групата А. Ова беше седми пораз во низа за „црвено-црните“во ЛШ во својата група пваа сезона.

Најдобар кај стрелците кај победникот беше Иван Чупиќ со пет гола, пред Давид Мандиќ со четири, додека кај вардарци Жереми Тото и Тимур Дибиров стрелаа по четири пати, пред Дарко Ѓукиќ кој реализира три пати.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.