На завршувањето на ЕХФ Шампионатот, на кој македонските ракометни надежи го освоија златото, на свечената церемонија организаторот ја пушти можеби најкратката верзија на македонската химна.

Но, тоа не ги поколеба црвено-жолтите кои и без музика (акапела) ја испеаја македонската химна, онака како што им лежи на срцето, но пред се гордо, како што што впрочем го носеа и се бореа во националниот дрес на Македонија.

Видеото можете да го видите на следниот ЛИНК.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.