Играчот со број 5 е столбот на кој се потпира македонскот достоинство, она малку што остана. Бестрашниот воин околу кого се сплотува цела една нација, онаа која ја избришавте. И не е играчот со број 5 ментално нестабилен затоа што гине за Македонија, туку затоа што сте немоќни да го разоружате.

 

Поразувачки е што политиката во спортот ја боли македонштината на Стоилов додека замижува пред национализмот на целата екипа на ФК Шкендија, на пример.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.