Ракометната Федерација на Македонија за овој квалификациски циклус ќе ги награди ракометарите со вкупна премија од 50.000 евра. Ракометарите добија 20.000 евра за триумфот над Данска, сега ќе добијат дополнителни 30.000 евра за освоеното второ место во групата.

Македонија овие квалификации ги заврши со историски успех, пет победи и еден пораз, односно 10 освоени бодови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.