Македонскиот бек Марио Танкоски во следните две сезони ќе биде член на Вардар.

Повремениот македонски репрезентативец кој игра на позицијата среден бек ќе го облече „црвено-црниот“ дрес и доаѓа како играч од кого многу се очекува во иднина, играч кој има огромен потенцијал, соопштија од клубот.

Танкоски потекнува од Струга од каде доаѓаат голем број на ракометни таленти и докажани ракометари.

Во својата кариера Танкоски играл за екипата на Металург 2, потоа за Металург и по четири сезони поминати во Битола се враќа во Скопје.

Зад себе има две титули и еден Куп на МакедонијаRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.