Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Раул Гонзалез нема менува ништо во составот и за мечот број три на Светското првенство. На трибините за натпреварот против Хрватска остануваат голманот Златко Даскаловски и кружниот напаѓач Милан Лазаревски.

Македонија – Хрватска:

Борко Ристоски, Никола Митревски, Дејан Манасков, Филип Талевски, Филип Кузмановски, Филип Чурлевски, Филип Лазаров, Горан Крстевски, Кирил Лазаров (капитен), Мартин Серафимов, Гоце Георгиевки, Мартин Поповски, Стојанче Стоилов, Жарко Пешевки, Велко Маркоски и Марио Танкоски.

Натпреварот меѓу Македонија и Хрватска се игра од 18:00 часот. Досега и двете репрезентации имаат по две победи на Мундијалот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.