Телевизијата „Телма“ ќе врши директен пренос од квалификацискиот ракометен натпревар за пласман на Европското првенство (ЕП) во 2020 година меѓу Македонија и Турција. Мечот се игра на 12 јуни од 18 часот.

Претходно, во јавноста владееше големо незадоволство поради тоа што ниту еден македонски телевизиски канал ги немаше откупено правата за пренос од фајналфорот во Келн, каде што скопски Вардар ја освои титулата во Лигата на шампионите по вторпат.

Во моментов Македонија го дели првото место на табелата заеднно со Исланд со по пет бода, а до крајот на квалификациите, освен со Турција, ќе играме и против Грција.

извор: Спорт1

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.