Селекторот на Македонија, Данило Брестовац се соочува со низа проблеми пред дуелите со Финска и Швајцарија во квалификациите за Европското ракометно првенство во 2021 година.

На последното тестирање во репрезентацијата, еден играч бил позитивен на Ковид-19. Се уште не е потврден идентитетот на ракометарот кој е заразен со Ковид-19.

Брестовац поради Коронавирусот остана и без помошта на Матлиевски и на Царчев. За денеска е закажан собирот на репрезентацијата која ќе тренира во „Борис Трајковски“.

Македонија ја пречекува Финска во среда со желба за победнички влез во евроквалификациите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.