Ракометарките на членот на Бундес лигата, Бломберг Липе одлучија да му дадат поддршка на клубот во битката за опстојување и се откажаа од платите кои требаше да ги земат до крајот на јуни.

Според договорите за играње за оваа сезона до 30 јуни тие одлучија да се откажат од сите плати така што на овој начин сакаат да ја надоместат загубата која клубовите ја претрпуваат поради откажувањето на сите натпреварувања.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.