Во пресрет на квалификациските натпревари за обезбедување пласман на Европското првенство 2022 против репрезентациите на Финска и Швајцарија, согласно протоколот од ЕХФ и протоколот за спроведување на ракометните натпревари, Ракометна Федерација на Македонија ги спроведе последните тестирања за детекција на вирусот ковид-19.

Сите резултати на спроведените тестови на ракометарите и стручниот штаб се негативни, воедно селекцијата на Финска го потврди списокот на делегацијата која пристигнува и се со негативни тестови, информираат од РФМ.

Првиот натпревар на Македонија од квалификациите во групата „7“ за учество на наредното ЕП против Финците ќе биде в среда (4 ноември) со почеток од 20.00 часот во СЦ „Борис Трајковски“ – Скопје.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.