Со денешните натпревари заврши групната фаза на Светското ракометно првенство што се игра во Египет, по што борбите за титулата ќе продолжат со елеминициските борби во четврт-финалето.

Меѓу најдобрите осум селкции на светот се пласираа Египет, Данска, Шпанија, Норвешка, Шведска, Катар, Франција и Унгарија.

Сите четвртфинални натпревари ќе се играат в среда.

Данска – Египет  (17.30)

Шпанија – Норвешка  (20.30)

Шведска – Катар  (20.30)

Франција – Унгарија  (20.30)

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.