Најдобрата ракометарка во историјата на Хрватска и поранешен член на ЖРК Вардар од 2014 до 2018 година, Андреа Пенезиќ стави крај на кариерата.

Во овој момент таа настапува за Сиофок, а самата објави дека на крајот од сезоната ќе стави крај на кариерата.

Минатата сезона кажав дека ќе биде крај, меѓутоа се предомислив. Но, овој пат е навистина крај, без разлика како ќе играм доста е. Сакам повеќе да се посветам на моето семејство“, изјави Пенезиќ која во Вардар имаше голем успех.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.