Македонската ракометна женска репрезентација после десет години пауза одново ќе биде дел од европскиот „крем“ благодарение на раководството на РФМ кое го прифати предизвикот да биде организатор на ЕУРО 2022 заедно со Словенија и Црна Гора.

Во Скопје ќе дојдат силни европски селекции, па сите гурмани ќе можат да ужуваат во врвен ракомет. Македонија во групната фаза ќе игра против Франција, Холандија и Романија, а потоа доаѓаат исто силни репрезентации како дел од главната рунда.

Сите оние кои го сакаат ракометот и ги поддржуваат нашите девојки веќе ќе можат да обезбедат билети.

Картите за натпреварите во Скопје се достапни на: https://bit.ly/tickets-ehfeuro22

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.