Репрезентацијата на Демократска Република Конго за првпат во историјата обезбеди пласма на едно ракометно Светско првенство, а денешната премиера на мундијалите мина во знакот на нивниот пикер кој многу брзо стана вирален хит на социјалните мрежи.

Луѓето кои редовно го следат ракометот не можеа да останат рамнодушни на кружниот напаѓач на оваа африканска селекција, бидејќи играчот со број 15 го привлече вниманието поради својот физички изглед, но и поради неверојатното движеше и експлозивност за својата килажа.

Станува збор за Гаутиер Мвумби кој постигна четири гола како пикер на ДР Конго, натпревар на кој мора да се напомене дека аутсајдерот во ниту еден момент не се посрамоти во дуелот со Аргентина.

Тој игра на позицијата пивотмен, висок е 1,92 метри, а медиумите веќе го нарекоа Гуливер меѓу Лилипутанците.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.