САД соопшти дека по консултација со ИХФ решиле да го откажат настапот на Светското првенство поради големиот број на позитивни ракометари на ковид-19 во нивниот состав.

Нивното место на Светското првенство го завзема селекцијата на Швајцарија која беше втора резерва.

Швајцарија ќе игра во групата Е заедно со Австрија, Франција и Норвешка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.