Македонската одбојкарска репрезентација вечерва од 18:30 часот на ждрепката во Брисел ќе ги дознае противниците на Европското првенство кое ќе се одржи од 12. до 29. септември годинава во четири земји, Франција, Белгија, Словенија и Холандија.

За првпат на собирот на најдобрите на Стариот континент ќе настапат 24 репрезентации поделени во четири групи со по шест селекции. Во осминафиналето ќе се пласираат најдобрите четири селекции од секоја група.

Македонија, според рејтинг распределбата, е во четвртиот шешир за денешната ждрепка заедно со Шпанија, Украина и со Грција.

Градови домаќини на Европското првенство во одбојка ќе бидат Монпелје во Франција, Брисел и Антверпен во Белгија, Љубљана во Словенија и Ротердам и Амстердам во Холандија.

РАСПРЕДЕЛБА НА ШЕШИРИ
ПРВ: Русија, Србија, Полска и Италија
ВТОР: Бугарија, Германија, Финска, Чешка
ТРЕТ: Естонија, Словачка, Турција, Португалија
ЧЕТВРТИ: Македонија, Шпанија, Украина, Грција
ПЕТТИ: Белорусија, Црна Гора, Романија, Австрија

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.