Ракометарката од Норвешка, Кари Братсет е избрана за МВП на штотуку завршеното Светско првенство во Шпанија, но ја нема во ол-стар тимот на шампионатот.

Во најдобрата седумка има ракометарки кои играа во полуфиналето.

ОЛ-СТАР ТИМ

ГОЛМАН: Сандра Тофт (Данска)

ЛЕВО КРИЛО: Корали Ласурс (Франција)

ЛЕВ БЕК: Хени Рејстад (Норвешка)

СРЕДЕН БЕК: Грејс Зади Деуна (Франција)

ДЕСЕН БЕК: Нора Мерк (Норвешка)

ДЕСНО КРИЛО: Кармен Мартин Беренгуер (Шпанија)

ПИВОТ: Паулета Фопа (Франција)

МВП: Кари Братсет (Норвешка)

НАЈЕФИКАСНА РАКОМЕТАРКА: Натали Хагман (Шведска) – 71 гол

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.