Норвешка вечерва ја совлада Словенија со 28:20. Амбициите на Норвешка на ова ЕП беше златниот медал, или барем среброто, но мораше на крајот да се задоволи со бронзата, откако вчера по големата драма доживеа пораз од Хрватска во полуфиналето, додека Словенците беа немоќни против Шпанија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.