Три победи од четири одиграни мечеви за Вардар сезонава во СЕХА. Моментно е на второто место со девет бодови колку што имаат уште Татран Прешов и Војводина, а лидер е Мотор Запорожје со 12.

Директорот на СЕГА Гаспром лигата Синиша Остоиќ за Вечерњи открива што ѝ долено отворањето на СЕХА кон подалечните пазари.

Сакам да истакнам дека регионалната СЕХА Газпром лига нема алтернатива на овие наши простори кои оваа година додатно ги проширивме на подалечните пазари. Што тоа ни донесе. Ќе ви откријам само еден податок. Првиот натпревар на кинескиот клуб во нашата лига го следеа 700.000 луѓе што за нас беше незамисливо – вели Остојиќ.

На тој дуел екипата на Вардар го совлада кинескиот клуб Пекинг со резултат 37:23.

Составот на Вардар натпреварите против посилните клубови стекна искуство за пресметките во Лигата на шампионите. За нив е едноставно подготовката за најсилните екипи во Европа значително се зголеми, вели Божидар Ѓурковиќ, член на извршниот одбор на ЕХФ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.