На денешен ден пред 19 години Македонија за првпат доби европски шампион во екипен спорт. Тоа беше Кометал Ѓорче Петров под раководство на бизнисменот Трифун Костовски.

Имињата на Кастратовиќ, Нацева, Будимир, Велкова, Платон, Тодоровска..вечно ќе останат во срцата на ракометните фанови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.