Традицијата на победи против селекцијата на Чиле продолжи и денеска кога Македонија дојде до триумф број 6 во шестиот натпревар против оваа селекција обезбеден со 32:29.

Селекцијата на Чиле го зададе првиот удар кон голот на Митревски, а првиот избор за голот на нашата репрезентација имаше добро издание. Се спротиставуваше добро и ја држеше Македонија на негатива од гол до два.

Чиле имаше постојана предност, а некаде на средина од првото полувреме беше воспоставена рамнотежа и беа обезбедени 7:7. Повторно одбраната не беше на ниво и делуваше недоволно организирано бидејќи имаше премногу простор за лесен шут. Доколку Митревски не беше на ниво ќе беше многу потешко да се остане во игра и ќе имаше поголема казна.

Повеќе на 24 ракомет.мк

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.