До крајот на СП во Египет останаа уште само четири средби, двете полуфинални, таа за третото место и големото финале. Денеска стана познат и победникот на Президент Купот, а тоа е селекцијата на Тунис, кој во решавачката средба ја совлада Австрија.

По денешните натпревари стана познат пласманот на селекциите од 5. до 32. места. Македонија заврши на 23 место.

Пласман:

М. Селекција

5 Унгарија
6 Норвешка
7 Египет
8 Катар
9 Словенија
10 Португалија
11 Аргентина
12 Германија
13 Полска
14  Русија
15 Хрватска
16 Швајцарија
17 Белорусија
18 Бразил
19 Јапонија
20 Исланд
21 Бахреин
22 Алжир
23 Македонија
24 Уругвај
25 Тунис
26 Австрија
27 Чиле
28 Конго
29 Мароко
30 Ангола
31 Јужна Кореја
32 Зеленортски Острови

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.