Македонија го запиша највиоскиот клупски ранкинг во историјата. Со 115 освоени бода, Македонија забележа скок од четири места и седмото место го замени со треттото на вкупниот ранкинг.

Пред Македонија се само Германија и Франција. А и со нив разликата не е голема.

Овој ранкинг значи дека Македонија во следните три години сосема сигурно ќе има клуб што ќе игра во новата верзија на Лигата на шампионите.

Државите до деветтото место ќе имаат загарнтирано место во ЛШ, а со оглед на тоа дека се следат резултатите од последните три сезони, македонскиот првак може да биде мирен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.