Македонската машка ракометна репрезентација има предност од два гола над Чешка (11-9)  по првите 30 минути во мечот од 2. коло од групата „Б“ на Европското првенство (ЕП) кое е во тек во Виена, Австрија.

На избраниците на селекторот Данило Брестовац им е потребна победа за сигурен пласман во втората фаза на шампионатот.

Лазаров со четири гола е најефикасен во мечот со многу малку голови, додека Манасков има два погодоци.

фото: ehf-euro.com

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.