Ракометната репрезентација на Македонија во преполната сала „Борис Трајковски“ ја победи Чешка. Натпреварот заврши со резултат 27:25.

Ова беше последнот натпревар од баражот за следниот планетарен собир.

Нашиот национален тим имаше предност во текот на целиот натпревар, на полувремето имаше два гола позитива (14-12). Во вторто полувреме, нашата селекција имаше и максимални четири гола предност, но најчесто беше на три гола предност.

Најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров и еден од најдобрите централни бекови Филип Миркуловски, вечерва го одиграа последниот натпревар во репрезентативниот дрес.