Ракометот повторно е главна тема во Македонија. Ракометната репрезентација  го победи светскиот првак Данска so 33-29.

Одлично деби на новиот селектор, Кире Лазаров.

Македонија играше лесно, со јасна идеја во нападот и со цврста одбрана.

Но, ништо ова немаше да биде можно без Никола Митревски кој буквално „ја спушти ролетната“ со 13 одбрани, но и без фантаситчниот Филип Миркуловски како организатор на играта.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.