Кире Лазаров, капитенот на ракометната репрезентација на Македонија и еден од петте светски врвни десни бекови во интервју за шпанскиот медиум „balonmanoveteranos” вели дека малкумина знаат за жртвите што тој ги прави сиве овие години за да биде во врвот на светскиот ракоет.

Многу сум професионален, посебно по 30-тата година. Го сакам ракометот и сакам што е можно подолго да играм и тоа во екипи кои нешто значат. Многу жртвува за да ја остварам оваа цел и за тоа сум многу задоволен и горд. Мислам дека може да биде добар пример како може нешто да се постигне. Морам да признаам дека ми се годи што има луѓе кои тоа го ценат, бидејќи малку луѓе ги знаат моите жртви сите овие години, вели Лазаров.

Целото интервју може да го прочитате тука.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.