Еден од најдобрите светски ракометари, Микел Хансен ја шокираше ракометната јавност со веста дека ја прекинува кариерата на неодредено време.

Новиот клуб се огласи со соопштение во кое информираше дека Хансен оди на „пауза“, а причината за тоа е стресот.

Ова беше тешка година за Хансен, прво со згрутчување на крвта во пролетта 2022 година, враќањето во Данска со семејството по десет успешни години во странство како и огромниот напор и фокус на преминот во Алборг и на крајот Светското првенство во јануари 2023 година. По неговото враќање дома од финалето на СП, чашата беше полна, а заедно го направивме единствениот вистински избор каде единствениот фокус е Микел е да го добие потребното време и професионална поддршка за закрепнување.

Со нетрпение го очекуваме враќањето на Микел, но во моментов е најважното нешто е грижата за себе и за негово семејство, порача директот на Алборг, Јан Ларсен.

Воедно од Алборг порачаа да не го вознемируваат Хансен и неговото семејство затоа што им е потребен мир.

Микел има 35 години и останува да се види кога и дали ќе му се врати на ракометот, спорт во кој има освоено се со националниот тим, додека на клупско ниво му фали трофејот од ЛШ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.