Ракометарите на Германија го освоија петтото место на Светското првенство во, откако го добија дербито со Норвешка со 28-24 (16-13).

Средбата која се одигра во „Теле2 Арената“ како увертира за вистинскиот спектакл мина целосно во знакот на Германците, кои имаа целосна контрола врз резултатот.

Најефикасен играч на средбата беше Гулеруд кој даде шест гола, додека кај Германците по пет постигнаа Гола, Хафнер и Витцке.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.