Франција е новиот европски шампион. Ракометарките на оваа земја во финалето ја совладаа Русија со 24-21 и сосема заслужено се радуваа на првиот залтен медал на Европските првенства. Во центарот на вниманието беа екс-вардарките, Амандин Лејно беше одлична на голот, Алисон Пино играше до 36. минута по што заработи црвен картон и со солзи се пресели на трибините, не само што плачеше цел меч, продолжи и по завршувањето на финалето. Овој пат беа солзи радосници. Александра Лакрабер беше клучната ракометарка, во последните десет минути постигна три важни гола.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.