Македонскиот ракометен репрезентативец, Филип Талески денеска спогодбено го раскина договорот со поранешниот германски шампион, Рајн Некар Левен. Тој останува во германската Бундес лига и во следната сезона ќе биде дел од тимот на Балинген.

Причината за заминувањето од Рајн Некар е малата минутажа која ја добиваше кај тренерот Јакобсен, но и неговиот наследник го стави Талески во втор план, по што македонскиот репрезентативец побара и доби раскин на договорот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.