Македонскиот ракометен репрезентативец Филип Талески, во специјално дизајнирани патики ќе ги игра натпреварите на Светското првенство кое вечерва ќе започне во Данска и Германија.

Талески неодамна стана татко, a веста за раѓањето на ќерката Софиа ја сподели преку фотографија на социјалните мрежи. Како што може да се види и на фотографиајта од неговите патики, името на својата ќерка Талески ќе го има на себе со секој момент на Мундијалот бидејќи е испишан на неговите патики, веднаш со неговата слика.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.