Левиот бек на македонската ракометна репрезентација, Филип РТалески, го постигна првиот гол на Европското првенство.

Во третата минута од дуелот против Словенија, Талески силовито тргна кон средината и со удар од 9-10 метри ја затресе слоивенечката мрежа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.