Репрезентацијата на Норвешка вечерва ја победи Шведска во Малме со 23:20 и значително си ги зголеми шансите за пласман во полуфиналето на Европското ракометно првенство.

Резултати 2.коло во втората групна фаза на евро-шампионатот:
Португалија – Исланд 25:28
Словенија – Унгарија 28:29
Норвешка – Шведска 23:20

Табела Група 2: Норвешка 6 бода, Унгарија 4, Словенија 4, Исланд 2, Португалија 2, Шведска 0.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.