Ракометната репрезентација на Египет е светски шампион во кадетска конкуренција откако во финалниот натпревар кој се одигра во Скопје ја совлада селекцијата на Германија со 32:28.

Во мечот за третото место, Данска со убедливи 35:27 ја совлада селекцијат на Португалија, а македонската репрезентација на ова првенство заврши на 13.место.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.