Во Берлин денес ќе биде отворен 26. ракометен Мундијал. Трофејот ќе го брани репрезентацијата на Франција.

Досегашни победници на Светските ракометни првенства:

 • 2017 година – Франција
 • 2015 – Франција
 • 2013 – Шпанија
 • 2011 – Франција
 • 2009 – Франција
 • 2007 – Германија
 • 2005 – Шпанија
 • 2003 – Хрватска
 • 2001 – Франција
 • 1999 – Шведска
 • 1997 – Русија
 • 1995 – Франција
 • 1993 – Русија
 • 1990 – Шведска
 • 1986 – Југославија
 • 1982 – СССР
 • 1978 – Западна Германија
 • 1974 – Романија
 • 1970 – Романија
 • 1967 – Чехословачка
 • 1964 – Романија
 • 1961 – Шведска
 • 1958 – Шведска
 • 1954 – Шведска
 • 1938 – Германија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.