Вечерва се одигра големото финале на Светското првенство во ракомет, а силите ги одмерија двете најголеми светски сили, Франција и Данска. По спектакуларен натпревар, Данците победија со резултат 34:29.

Последен пат беше светски шампион во 2013 година селекција, а тоа не беше Франција или Данска. Оттогаш овие две репрезентации доминираа и имаат грст „историски“ дуели. Еден таков беше виден вечерва. На крајот на краиштата, сето тоа е борба за злато.

Данска освои две светски првенства по ред, во 2019 и 2021 година, а вечерва пристигна и третото, со што заврши сонот на Французите да стигнат до рекордната седма титула, од кои последните две беа освоени во 2015 и 2017 година.

Лауге и Питлик ја предводеа Данска во постигнувањето голови. Лауге постигна дури 10 гола, Питлик девет, додека Гидсел постигна шест и на крајот беше најдобар стрелец на турнирот.

Хансен мечот го заврши со само еден гол, но секако дека имаше голем придонес со луцидни проигрувања, исто како и споменатиот Гидсел. Голманските интервенции на Ландин и Молер секако беа многу важни, иако ги немаше многу.

Во редовите на Франција се истакна Ремили со шест гола, Мем пет, Ричардсон постигна четири.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.