Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Данило Брестовац и Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ја прекинаа соработката.

Брестовац беше селектор на машката сениорска репрезентација од јуни 2019.

Македонија под водство на Брестовац, настапи на Европското првенство минатата година и на Мундијалот во Египет годинава, но не успеа да забележи некој посериозен резултат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.