Ракометарките на Црна Гора триумфираа вториот натпревар од главната фаза на Европското првенство и се пласираа во полуфиналето. Иако загубија одФранција во првото коло, Црногорките ја добија драмата со Романија со 34-35 (18-18) и понудија вистинска фешта за фановите на трибините во СЦ „Борис Трајковски“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.