Женската штафета на Јамајка на 4х100 метри го освои златниот медал на Олимписките игри во Токио.

Јамајканската четврока составена од Бриана Вилијамс, Илејн Томсон-Хира, Шели-Ен Фрејзер-Прајс и Шерика Шерика Џексон ја истрчаа трката со национален рекорд од 41.02.

Среброто го освои штафетата на САД, со, за нив, најдобро време сезонава (41.45), а бронзениот медали ги залужија атлетичарките на Велика Британија со време 41.88.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.