Последниот натпревар на Грен слемот во Лондон во сингл за мажи, ќе го суди жена за прв пат во историјата, објави на Твитер новинарот Михал Самулски.

Финалниот меч на Вимблдон 2021 е доделен на судијката Марија Чичак од Хрватска.

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ и Италијанецот Матео Беретини ќе се сретнат во мечот за престижниот трофеј.

Натпреварот е закажан за утре со почеток во 15 часот. зс/

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.