Oлимпијадата е во полк ек.Фрчат рекорди, медали, но и разочарувања. Она што мажите посебно ги интересира се убавите спортистки.

„Република“ ви ги донесува кои се најзгодните девојки на овие ОИ и во кои спортови.

На прво место секако е Ивона Дадиќ, атлетичарка од Австрија со потекло од Босна. Има 27 години.

Тука е и србинката Ивана Шпановиќ која се натпеварува во скок во далечина.

Србите имаат уште една надеж, а тоа е Милица Мандиќ во теквондо.

Најмлада меѓу убавиците е Aрина Федорофцева од Русија. таа има 17 години и е надежна одбојкарка.

Maргарита Панциејра има 25 години од Италија и е пливачка од која се очекуваат медали.

И за крај тука е Дарина Клишина. Таа е 30 годишна руска атлетичарка која со нетпрение чека да започнат трките во кралицата на спортовите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.