Младиот Швеѓанец Арманд Дуплантис ја обезбеди победата со скок од шест метри, а потоа ја крена пречката на 6,15 м. Во првиот обид ја скрши шипката, но во вториот беше успешен.

После Рено Лавилени, чиј светски рекорд (6,16 м) го сруши во февруари 2020 година, зголемувајќи го на 6,17, а потоа на 6,18 м, Дуплантис во Рим го престигна големиот Сергеј Бубка.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.