Во првото коло на Ролан Гарос се сретнаа украинска и белоруска тенисерка. Арина Сабаленка и Марта Косттјук. Подобра беше белоруниката но по завршувањето на мечот украинката не сакаше да се ппоздрави со противничката поради актуелната политичка состојба.

 

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.