Oд Малатија пристигнува информацијата дека целиот одбојкарски тим на Малатиа Метрополитен Беледиеспор се наоѓал во хотел кој комплетно се урнал и судбината на спортистите засега е непозната.

Спасувачките екипи извлекле четворица од урнатините, но по останатите сеуште се трага.

Турскиот министер за млади и спорт Мехмет Касапоглу соопшти дека поради земјотресот се откажуваат сите спортски настани во земјата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.