Трката од Шампионатот во Формула 1 за Големата награда на Турција ќе се одржи една недела подоцна од планираното, објавено е на официјалната веб-страница на Ф1.

Оваа одлука е донесена поради фактот што Турција останува на „црвената листа“ на владата на Обединетото Кралство како регион со зголемен ризик од инфекција со коронавирус.

Во Формула 1, има неколку тимови со седиште во Англија.

Турското Гран при, првично закажано за 1-3 октомври во Истанбул, е одложено за 8-10 октомври.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.